SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ

SARIKAMIŞ

Sarıkamış kayak merkezi Sarıkamış ilçesi içerisinde bulunan Samurlu Dağında yer almaktadır. Çamlar arasındaki Sarıkamış çamları ile de ünlenmiş bir mekân olma özelliğine sahiptir. Ülke merkezinin güneydoğusunda Cıbıltepe, batısında Süphan Dağı, doğusunda Ağbaba kayak alanları yer almaktadır.

Sarıkamış’ı diğer yerlerden ayıran özelliği belki de gerçekten çamlar arasında bulunan o efsanevi duruşudur. Çünkü bu duruş Sarıkamış ’ın diğer yönleri ile onu hiç bağdaştıramamaktadır. Sarıkamış dağ yüksekliği 2634 m kadar yüksektir. Bölgeye en fazla önemi kazandıran ise karının kaliteli yapısı olmuştur.

sarıkamış kayak merkezi

Sarıkamış’ta kayak yapmak için gideceksiniz ama en uygun zamanın ne zaman olacağını bilmiyorsanız bilmeniz gereken bir nokta var ki en kaliteli kara rastlayabileceğiniz aylar Aralık ve Mart ayları olmaktadır. Normal kar kalınlığı kış şartlarında 1.5 metreyi bulmaktadır. Ancak hava şartlarının elvermediği zamanlarda bu oldukça düşmektedir. Çünkü bu kar miktarı maksimum olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bu bölgedeki karın en büyük özelliği ise kristal kar olarak bilinen karın sadece bu bölgede yağış göstermesidir.

Sarıkamış Kayak Merkezleri Hakkındaki Bilgi

Sarıkamış kayak merkezinin kayak alanları  2100- 2634 metrede sarıçam ormanları içerisinde kurulmuş ve çeşitli düzeylere göre hazırlanmış zorluk derecelerinden oluşmaktadır. Sarıkamış alp disiplini, tur kayağı ve  kuzey disiplini için büyük önem teşkil etmektedir. Kayak merkezin 2 adet telesiej ve 1 adet telesiki merkezi hizmet vermektedir. Sarıçam kayak tesislerinde bulunan telesiej 1200 kişi kapasiteli olup diğer kayak merkezinin telesieji ise 800 kişi kapasitelidir.

sarıkamış kayak merkezi

Kayak merkezinde konaklamak isteyenler için konaklama koşullarının da ne kadar büyük önem taşıdığını biliyoruz bu açıdan kayak merkezinde bulunan konaklama imkanınız oldukça fazladır ve bu açıdan baktığınız zaman sıkıntı yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Ayrıca kayak malzemelerinizi de kayıt olduğunuz tesisten temin edebilirsiniz. Rekabet söz konusu olduğu için çok yüksek miktarlar ödemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Kayak Merkezine Nasıl Gidilir ve Diğer Sorular

Kars’a 60 km kadar uzaklıkta olan kayak merkezine Kars havaalanının uzaklığı 40, Erzurum havaalanının uzaklığı ise  sadece 90 dakika kadar sürmektedir. Şehir merkezlerindeki kayak merkezlerine olan ulaşım özel araçlarınız ile sağlayabileceğiniz kadar kolaydır. Aslında bu açıdan baktığınız zaman gidişinizin çok zor olmayacağını görebilme imkanına sahipsiniz.

sarıkamış kayak merkezi

Sarıkamış’a gitmek isteyenlerin düşüncelerini etkileyebilecek önemli bir başka konu ise bir başka kişinin gidip deneyimlemiş olduğu bölgedeki kayak merkezleridir. Kişilerin bu bölge hakkında şikayetleri fazla olduğu taktirde sizin de buraya gidip gitmeyeceğiniz yönündeki yargılarınız büyük ihtimalle değişim gösterecektir. Bu açıdan baktığınız zaman bölgeye giden kişilerin Sarıkamış’ ta en fazla beğendikleri ve beğenmedikleri noktalar şu şekilde yer almaktadır. Aslında bölge hakkındaki en büyük şikayet ilk hali ile son hali arasında pek bir değişim olmadığı hakkındadır. Çünkü bölgedeki yeniliğin sağlanmasından ve buraya farklı kişilerin çekilmesinden ise buranın eski hali ile bırakılarak sadece turistlerden gelen paraları beklemek oluyor ki bu insanların bu bölgeden yavaş yavaş vazgeçmesine neden olabilecek aslında en büyük etmendir. Gelen iyi yorumlarda ise Sarıkamış’ ın cennet gibi bir yer olduğu ve yaz kış vazgeçilmeden bölgeye gidilebileceği ve bölgedeki sarıçam ormanlarında bulunan kayak merkezindeki kayağın daha zevkli olduğuna değinilmiş. Ayrıca bölgenin herkesin dilinden düşüremediği kar yapısı da gerçekten kişilerin imkanları olsa ayrılmak istemeyecekleri mükemmel bir görünüm sağlıyor. Çünkü kar tabakası diğer alanlardan çok farklı bir piçimde dağılım göstermiştir. Eğer sizde Sarıkamış’a giderken kısa yorum almak isterseniz bölge hakkındaki tüm düşünceler bundan ibarettir.

sarıkamış kayak merkezi

SARIKAMIŞ KAYAK MERKEZİ İnceleyen tarih .
3.7

Değerlendirme

Ulaşım 70%
Pist 79%
Fiyatlar 78%
Otel Kaliteleri 73%
Eğlence İmkanları 70%
74% FENA DEĞİL !

Kullanıcı Notu:

%
(0 oylar)

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir